تبلیغات
عشق بازار - از اختلالات آلت جنسی مردانه چه می دانید؟
عشق بازار
به بهترین وبلاگ تفریحی ایرانی‌ خوش آمدید!
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :*modiriat*
نویسندگان
نظرسنجی
چقدر دوست دختریا دوست پسر خود را دوست دارید
چه اختلالاتی تاثیر بر آلت میگذارند؟

نغوظ دائم Priapism

بیماری Peyronie” s

التهاب پوست سر آلتBalanitis

فیموز و پارا فیموز Phimosis and paraphimosis

سرطان آلت تناسلی

آلت تناسلی مردانه یکی از ساختمانهای خارجی از سیستم تولید مثل در جنس نر است. آلت تناسلی ۳ قسمت دارد: ریشه(بن) ، که چسبیده به دیواره شکم است، بدنه یا محور، و سر آلت ، که انتهای آن مخروطی شکل است (سر). مدخل پیش آب راه ، لوله ای که منی و ادرار را منتقل میکند ، در نوک سر آلت قرار دارد.

بدنه آلت استوانه ای شکل است و از ۳ لوله حفره ای تشکیل شده است. این حفره ها از بافت مخصوص اسفنجی شکل قابل راست شدن (شق )تشکیل شده است. این بافت تشکیل شده از هزاران غار بزرگ که با خون پر شده وقتی که مرد از نظر جنسی تحریک می شود. وقتی که آلت از خون پر میشود ، آن سفت و راست میشود، که اجازه به نفوذ در خلال تماس جنسی میدهد. پوست آلت شل و کشدار است تا بتواند خود را همسان با اندازه آلت در زمان یک سیخ شدن کند.

منی ، که حاوی اسپرم( سلول های تولید مثل مردانه) است، از ته آلت بیرون رانده میشود وقتی که مرد به اوج جنسی (ارگاسم) میرسد. اختلالات آلت میتواند تاثیر بر عمل جنسی و زایایی مرد بگذارد.

 

نغوظ دائم Priapism

Priapism یک بیماری مزمن است ، که در آن آلت تناسلی اغلب به صورت دردناکی به مدت چندین ساعت تا چندین روز به صورت سیخ شده باقی می ماند. سیخ شدن در نغوظ دائم در ارتباط با فعالیت جنسی نیست و به وسیله اوج لذت جنسی بر طرف نمیشود. علل شایع نغوظ دائم عبارتند از:

- سو ء مصرف الکل یا مواد مخدر( بخصوص کوکائین)

- اغلب داروها شامل، برخی ضد افسردگی ها و داروهای ضد فشار خون.

-   مشکلات نخاعی

- صدمه به ناحیه تناسلی

- بیهوشی(هوش بری)

-   درمان تزریقی آلت( درمانی برای ناتوانی جنسی عدم سیخ شدن)

- بیماریهای خونی، شامل سرطان خون(لوسمی) و بیماری خونی داسی شکلSickel cell

درمان برای نغوظ دائم مهم است، چون سیخ بودن چهارساعت یابیشتر به ناتوانی جنسی منجر می شود .هدف از درمان رها کردن از حالت سیخ شدن و حفظ عمل آلت است. در اغلب موارد، درمان در برگیرنده تخلیه خون به وسیله استفاده از نیدل که در کناره آلت قرار می گیرد می باشد. داروهایی که کمک به چروکیده شدن عروق خونی میکنند، و در نتیجه موجب کاهش جریان خون به آلت می شوند، همچنین ممکن است استفاده شوند. در موارد نادر، برای جلوگیری از صدمه دائم به آلت تناسلی جراحی ممکن است لازم باشد. درمان هر بیماری زمینه ای یا مشکل سو ء مصرف از ماده در پیشگیری از نغوظ دائم مهم است.

 

بیماری Peyronie” s

این بیماری وضعیتی است که در آن یک پلاک یا توده سخت در آلت شکل می گیرد. پلاک ممکن است در قسمت بالی آلت ( شایعتر) یا در کناره آلت در لایه هایی که حاوی بافت سیخ شونده است شکل می گیرد. شروع پلاک معمولا به صورت ناحیه ای موضعی از التهاب و ورم است، و میتواند به فیبروز منجر شود که خاصیت ارتجاعی آلت را در ناحیه درگیر کاهش می دهد.

این بیماری اغلب در شکل ملایم آن اتفاق می افتد که بدون درمان در ۶ تا ۱۵ ماه بهبود می یابد.در این موارد، مشکل از مرحله التهاب جلوتر نمیرود. در موارد شدید، بیماری می تواند برای سالها ادامه یابد. پلاک های سخت شده قابلیت انعطاف را کاهش می دهد، موجب درد و فشار به آلت در خم شدن و یا کمانی شدن در خلال سیخ شدن آلت میگردد.

بعلاوه خم شدن آلت، بیماری Peyronies میتواند علت دردهای عمومی به همان اندازه سیخ شدن دردناک آلت باشد. همچنین میتواند موجب پریشانی روحی، و در نتیجه تاثیر بر تمایل مرد و توانایی برای عمل جنسی بگذارد.

علت دقیق این بیماری روشن نیست. مواردی که به سرعت ایجاد میگردند، کمتر طول میکشند و اغلب اوقات بدون درمان از بین میروند و اغلب به علت صدمه و ضربه که موجب خونریزی در بافت آلت می شود ایجاد میگردد. برخی از موارد بیماری Peyronies ، هرچند که به آهستگی شکل میگیرند، آنقدر شدید هستند که نیاز به درمان جراحی دارند. دیگر علل ممکن بیماری Peyronies عبارتند از:

- واسکولیت(التهاب رگها). این یک نوع التهاب عروق خونی و لنفاوی است. این التهاب میتواند منجر به تشکیل بافت جای زخمscar شود.

- اختلالات بافت پیوندی. به گفته انسیتو ملی سلامت ، حدود ۳۰% از مردان با بیماری Peyronie همچنین می توانند دچار اختلالات دیگری که تاثیر بر بافت پیوندی در قسمت های دیگر بدن داشته باشد شوند. این اختلالات عموما موجب کلفت شدن یا سخت شدن بافت پیوندی میگردد. بافت پیوندی یک بافت ویژه است مانند غضروف، استخوان و پوست که کار آن حمایت از دیگر بافت های بدن است.

- ارثی. برخی مطالعات نشان دهنده این است که افرادی که فامیل با بیمار Peyronies هستند در خطر بیشتری برای توسعه بیماری هستند.

چون نشان بیماری Peyronies اغلب بدون درمان جمع و ناپدید می شود، بیشتر پزشکان پیشنهاد انتظار برای ۱ تا ۲ سال یا بیشتر قبل از قصد به اصلاح توسط جراحی میکنند. در خیلی از موارد، جراحی نتایج مثبتی میدهد. ولی چون عوارض میتواند اتفاق افتد، و خیلی از مشکلات همراه با بیماری Peyronies است(برای مثال، کوتاه شدن آلت تناسلی) به وسیله جراحی تصحیح نمی شود، اغلب پزشکان ترجیح به انجام جراحی فقط برای مردان با آلت کمانی که شدید باشد دارند که تماس جنسی را غیر ممکن می سازد.

دو شیوه جراحی برای درمان بیماری Peyronies   استفاده میشود. در یک روش پلاک ها برداشته میشود و به دنبال آن تکه ای از پوست یا مواد ساخته شده (پیوند پوست) گذاشته میشود. با تکنیک دوم ، جراح بافت کناره آلت را در عکس قضیه برداشته و تاثیر خمیدگی را برطرف میکند.اولین روش میتواند قسمتی از عمل سیخ شدن ، بخصوص سفتی آن را از دست بدهد. دومین روش، مشهور به شیوه Nesbit ، موجب کوتاهی آلت در حالت سیخ شده میگردد.

درمانهای غیر جراحی برای بیماری peyronies شامل استفاده از واکیوم و تزریق دارو مستقیما به داخل پلاک در تلاش برای نرم کردن ناحیه درگیر، که موجب کاهش درد و تصحیح کجی آلت میگردد.

 

التهاب پوست سر آلتBalanitis

Balanitis التهاب پوست پوشاننده سر آلت است. وضعیتی مشابه به نام balanoposthitis ، که سر و پوست جلویی سر آلت ملتهب می شود. نشانه های balanitis شامل قرمزی، خارش، بثورات جلدی، درد و ترشح بدبو است.

بالنیت اغلب در مردان و پسران که ختنه(برداشتن پوست جلویی به وسیله جراحی) نشده ، و دارای بهداشت پایین می باشند اتفاق می افتد.التهاب میتواند اتفاق افتد اگر پوست حساس زیر پوست ختنه گاه به صورت منظم شسته نشود و عرق ، مواد زائد طبیعی، پوست مرده و باکتری در زیر پوست ختنه گاه جمع شده و موجب تحریک گردد. وجود پوست تنگ ممکن است تمیز کردن این ناحیه را مشکل کند و منجر به تحریک به وسیله موادی که بوی بد می دهند (smegma) که میتوانند در زیر پوست ختنه گاه تجمع یابند شود.

 

دیگر علل شامل:

- درماتیت/ آلرژی. درماتیت التهاب پوست است، که اغلب به وسیله یک ماده تحریک کننده یا حساسیت تماسی ایجاد میگردد. حساسیت به مواد شیمیایی در اغلب محصولات- مانند صابون ها، پاک کننده ها، عطرها و اسپرم کش ها- میتواند ایجاد یک واکنش حساسیتی شامل تحریک، خارش و بثورات جلدی کند.

- عفونت. عفونت با قارچ کاندیدا البیکانس(thrush) میتواند ایجاد خارش و بثورات جلدی پر از لکه کند. اغلب بیماریهای منتقله از طریق جنسی- شامل سوزاک، تبخال و سفلیس میتواند تولید نشانه های بالینیت کند.

بعلاوه ، مردان با دیابت( بیماری قند خون) در خطر بیشتری برای بالینیت هستند. قند موجود در ادرار که در زیر پوست ختنه گاه می ماند محیط مساعد برای رشد باکتری است.

التهاب مزمن سر آلت و پوست ختنه گاه میتواند منجر به جای زخم شده، و در نتیجه علت تنگی پوست ختنه گاه( فیموز یا تنگی غلاف) و تنگی مجرای پیش آبراه (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه میکند) شود.التهاب همچنین منجر به تورم پوست ختنه گاه شده، که میتواند منجر به صدمه به آلت شود.

درمان بالینیت بستگی به علل زمینه ای دارد. اگر عفونتی موجود است، درمان شامل یک آنتی بیوتیک مناسب یا داروهای ضد قارچ خواهد بود. در موارد شدید یا مزمن التهاب، ختنه باید توصیه گردد.

استفاده از اقدامات بهداشتی مناسب میتواند کمک به پیشگیری از بالینیت در آینده کند. بعلاوه، مهم است که از صابون های قوی یا مواد شیمیایی، بخصوص آنهایی که شناخته شده هستند که موجب واکنش پوستی میگردند استفاده نکنید.

 

فیموز و پارا فیموز Phimosis and paraphimosis

فیموز وضعیتی است که در آن پوست ختنه گاه آلت آنقدر تنگ است که به عقب بر نمیگردد( دور کردن از سر آلت) که سر آلت نمایان شود. پارا فیموز زمانی اتفاق می افتد که پوست ختنه گاه، که یکبار به عقب کشیده شده، را نتوان به محل اصلی آن باز گرداند.

فیموز ، اغلب در بچه ها دیده میشود، ممکن است در زمان تولد وجود داشته باشد. آن همچنین میتواند به وسیله یک عفونت ، یا به وسیله بافت پیوندی که در نتیجه یک التهاب یا التهاب مزمن شکل میگیرد ایجاد میگردد. دیگر علت فیموز بالینیت است، که منجر به جای زخم و تنگی پوست ختنه گاه میشود. توجه بی درنگ پزشکی لازم است اگر وضعیت موجب مشکل شدن یا غیر ممکن شدن ادرار کردن شود.

پارا فیموز یک اورژانس پزشکی است که در صورتی که درمان نشود میتواند منجر به عوارض وخیم شود. پارا فیموز ممکن است بعد از یک نغوظ یا فعالیت جنسی(در افراد ختنه نشده) ، یا در نتیجه صدمه به سر آلت ایجاد شود. با پارا فیموز، پوست ختنه گاه پشت لبه سر آلت تناسلی گیر می افتد. اگر این وضعیت طولانی شود، موجب درد و تورم شده، و جریان خون را به آلت مختل میکند. در نهایت ، کمبود جریان خون می تواند منجر به مرگ بافت(گانگرین) ، شده و قطع آلت لازم باشد.

درمان فیموز ممکن است شامل کشیدن ملایم پوست ختنه گاه به مرور زمان باشد.اغلب اوقات، میتوان با مالیدن دارو به آلت پوست ختنه گاه را سست کرد. ختنه(برداشتن پوست ختنه گاه به وسیله جراحی)، اغلب برای درمان فیموز استفاده میگردد. شیوه دیگر جراحی، موسوم به Preputioplasty ، که در آن پوست ختنه گاه از سر آلت جدا می شود. در این شیوه پوست ختنه گاه باقی گذاشته میشود و صدمه کمتری نسبت به ختنه دارد.

درمان پارا فیموز تمرکز بر کاهش ورم سر آلت و پوست ختنه گاه دارد. گذاشتن یخ ممکن است کمک به کاهش ورم، در همان حالی که با فشار به سر آلت خون و مایع را به بیرون میرانیم. اگر این اقدامات در کاهش ورم و بازگشت پوست ختنه گاه به وضعیت طبیعی مفید واقع نشد، تزریق دارو برای کمک به تخلیه آلت تناسلی ممکن است لازم باشد. در موارد وخیم، یک جراح برای رها سازی ممکن است بریدگی های کوچکی بر پوست ختنه گاه ایجاد کند. ختنه همچنین به عنوان یک درمان برای پارافیموز ممکن است استفاده شود.

 

سرطان آلت تناسلی

یک شکل نادر سرطان، سرطان آلت تناسلی وقتی اتفاق می افتد که سلول های غیر طبیعی در آلت تناسلی تقسیم و رشد غیر قابل کنترلی دارند اتفاق می افتد. اغلب تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی) ممکن است پیشرفت کرده و سرطانی شوند.

علت دقیق سرطان آلت تناسلی شناخته شده نیست، ولی عوامل خطر معینی برای بیماری وجود دارد. یک عامل خطر هر چیزی است که شانس فرد را برای بیماری زیاد میکند . عوامل خطر برای سرطان آلت تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- ختنه. مردانی که در زمان تولد ختنه نشوند شانس بیشتری برای گرفتن سرطان آلت تناسلی دارند.

- عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) . HPVs گروهی از بیش از ۷۰ نوع از ویروس ها هستند که موجب زگیل(papillomas) میشوند. اغلب گونه های HPVs میتوانند دستگاه تولید مثل و ناحیه مقعد را در گیر کنند. این گونه های HPVs از فردی به فرد دیگر در زمان تماس جنسی انتقال می یابد.

- سیگار کشیدن. سیگار کشیدن بدن را در معرض مواد شیمیایی سرطان زای زیادی قرار می دهد که فراتر از ریه تاثیر میگذارد.

- Smegma .ترشحات روغنی میتواند در زیر پوست ختنه گاه تجمع یابد. نتیجه یک ماده سفت، بدبو موسوم به Smegma است. آلت زمانی که کاملا تمیز نشود، وجود Smegma میتواند علت تحریک و التهاب باشد.

- فیموز. این وضعیتی است که در آن پوست ختنه گاه تنگ شده و مشکل میتوان آنرا به عقب کشید.

- درمان پسوریاسیس. بیماری پوستی پسوریاسیس برخی اوقات با ترکیبی از داروها و در معرض نور فرابنفش درمان می شوند.

- سن. اغلب موارد سرطان آلت تناسلی در مردان بالای ۵۰ سال اتفاق می افتد.

نشانه های سرطان آلت تناسلی شامل گوشت زیادی یا زخم های روی آلت است، ترشحات غیر طبیعی از آلت تناسلی و خونریزی نیز از آن جمله است. جراحی برای برداشتن سرطان شایعترین درمان سرطان آلت تناسلی است. پزشک ممکن است از روش های جراحی زیر برای خلاصی از سرطان استفاده کند:

- برداشتن موضعی وسیع. برداشتن بافت سرطانی و مقداری از بافت طبیعی در اطراف آن.

- جراحی میکروسکوپی. جراحی است که در آن سرطان همراه با مقدار بسیار ناچیزی تا آنجا که ممکن است از بافت طبیعی برداشته میشود. در خلال این جراحی، دکتر از میکروسکوپی برای نگاه کردن به محوطه سرطانی برای اینکه مطمئن شود بافت سرطانی برداشته شده استفاده میکند.

- جراحی لیزر. از پرتو های باریک نور برای برداشتن سلول های سرطانی استفاده میشود.

- ختنه. جراحی است که در آن پوست ختنه گاه برداشته میشود.

- قطع آلت تناسلی(Penectomy) . جراحی است که در آن آلت تناسلی برداشته میشود. این شایعترین و موثر ترین درمان سرطان آلت تناسلی است. در عمل جراحی جزئی Partial از آلت تناسلی قسمتی از آلت تناسلی برداشته میشود. در عمل جراحی کامل قطع آلت تناسلی تمامی آلت برداشته می شود.غدد لنفاوی در کشاله ران نیز ممکن است در خلال جراحی برداشته شوند.

اشعه درمانی (رادیوتراپی)، که از پرتو های با انرژی زیاد برای حمله به سرطان استفاده میشود ، و شیمی درمانی، که از داروها برای کشتن سرطان استفاده میکنند، انتخاب های دیگری هستند.

 

دیگر اختلالات:

التهاب آلت تناسلى 

این عارضه التهاب پوست ختنه‌گاه و نوک آلت تناسلى است. این عارضه علل بسیارى دارد که عبارتند از: عفونت، تبخال دستگاه تناسلى (به مبحث تبخال اعضاء تناسلى مراجعه کنید). شانکروئید (به مبحث شانکروئید مراجعه کنید). و قارچ‌هاى تک‌سلولى گوناگون. علل دیگر عبارتند از: پوشیدن لباس زیر مرطوب، عدم توانائى در پاک کردن ترشحات پنیرى شکل غدد چربى (Smegma) زیرپوست ختنه‌گاه، و واکنش حساسیتى نسبت به کاندوم یا کرم‌هاى پیشگیرى از حاملگی. 


درمان 


اکثر موارد التهاب آلت تناسلى با کشف علت و برطرف کردن آن خودبه‌خود برطرف مى‌شود. رعایت بهداشت اهمیت دارد. اگر ختنه نشده‌اید هنگام رفتن به حمام یا زیر دوش پوست ختنه‌گاه خود را به عقب بکشید و آن را با صابون و آب گرم براى پاک کردن ترشحات پنیرى شکل غدد چربی، بشوئید. اگر در به عقب کشیدن پوست ختنه‌گاه دچار مشکل هستید (تنگى سوارخ پوست ختنه‌گاه) در مورد انجام ختنه با پزشک مشورت کنید. در صورت بروز قرمزی، تورم، درد، چروک، فوراً براى درمان آنتى‌بیوتیکى به پزشکى مراجعه کنید. 


براى جلوگیرى از تحریک پوست به‌وسیلهٔ تعریق پودر تالک (طلق) طبّى (مثل پودر دکتر آمون) روى کشالهٔ ران خود بپاشید و در فصول گرم لباس زیر و شلوار گشاد بپوشید. لباس زیر خود را روزانه و بعد از ورزش عوض کنید. 


التهاب پیشابراه 


التهاب پیشابراه در مردان معمولاً در اثر یکى از بیمارى‌هاى مقاربتى ایجاد مى‌شود. 


علائم 


ترشح از آلت تناسلی، سوزش و تکرر ادرار. شایع‌ترین علل آن التهاب غیراختصاصى پیشابراه (به مبحث التهاب غیراختصاصى پیشابراه مراجعه کنید). و سوزاک (به مبحث سوزاک مراجعه کنید) است. 


انزال زودرس 


انزال زودرس یکى از شایع‌ترین مشکلات جنسى مردان به‌ویژه در مردان جوان است. علل بروز این عارضه متنوع است و اغلب از اضطراب (ترس از حاملگى ناخواسته، ترس از سرایت بیمارى‌هاى مقاربتی، ترس از مرد حساب نشدن، یا حتى صرفاً ترس از غیراخلاقى بودن عمل) ناشى مى‌شود. این نکته نیز باید مورد توجه قرار گیرد که اکثر مردان قادر هستند ظرف حدود دو دقیقه بعد از شروع آمیزش به اوج لذت جنسى و حالت انزال (ارگاسم) برسند، در حالى‌که زنان ندرتاً به این زودى به این حالت مى‌رسند. بنابراین آمیزش جنسى مطلوب تقریباً همیشه بستگى به مردان دارد که یاد بگیرند چگونه رسیدن به این نقطه اوج را به تأخیر بیندازند تا با همسر خود هماهنگ شوند. 


درمان 


روش‌هاى متعددى وجود دارد که مردان مى‌توانند با فراگیرى آنها مانع رسیدن خود به اوج لذت جنسى و حالت انزال شوند. نیازى به ذکر نیست که در تمرین این روش‌ها باید همسر فرد نیز نسبت به این مسئله احساس همدردى کند، بنابراین ارتباط شخصى خوب اهمیت دارد. 

روش ”توقف و شروع“ مستلزم تحریک آلت تناسلى با دست یا از طریق آمیزش جنسى تا رسیدن به اوج لذت و حالت انزال است. سپس تحریک به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه متوقف مى‌شود (حتى اگر عقب کشیدن لازم باشد) و بعد دوباره شروع مى‌شود. این عمل سه یا چهار بار تکرار مى‌شود و بعد از آن اجازه داده مى‌شود که انزال روى دهد. با تجربه مکرر و وجود یک همسر فهیم، مرد فرا مى‌گیرد که دورهٔ آمیزش را بدون مختل کردن آن، طولانى کند. 

با روش ”اعمال فشار“ نیز مى‌توان از تحریک آلت تناسلى جلوگیرى کرد. در این روش محل اتصال سر به تنه آلت ۳ تا ۴ ثانیه فشرده مى‌شود. این عمل از رسیدن به اوج لذت جنسى و حالت انزال جلوگیرى مى‌کند و کمى حالت نعوظ را کاهش مى‌دهد. بعد از مدت کوتاهى ممکن است آمیزش جنسى از سر گرفته شود. 

مواد بى‌حس‌کنندهٔ متنوعى را مى‌توان در آلت تناسلى براى به تأخیر انداختن حالت انزال، به‌کار برد. این مواد معمولاً همراه با کاندوم استفاده مى‌شوند تا از بى‌حس کردن هم‌زمان همسر شخص جلوگیرى شود. تمرین این روش‌ها قبل از آمیزش جنسى احتمالاً اقدام معقولى است. 


عقیمى در مردان 

حدود نیمى از موارد نابارورى در اثر مشکلات مردان به‌وجود مى‌آید. در برخى موارد ناتوانى جنسى که در بالا توضیح داده شد مسبب این عارضه است، ولى اغلب تعداد کم اسپرم باعث آن مى‌شود. موارد زیر از علل شایع تعداد کم اسپرم است: 


- عفونت‌هاى قبلی: التهاب بیضهٔ ناشى از اوریون ممکن است با تأثیر نامطلوب روى بیضه‌ها باعث کاهش تعداد اسپرم شود. بیمارى‌هاى مقاربتى به‌ویژه سوزاک به‌طور شایع‌تر باعث این تأثیر نامطلوب روى مجارى اسپرم مى‌گردند. براى اصلاح این عوارض کار زیادى نمى‌توان کرد، اگرچه در موارد مسدود شدن مجراى منی، جراحى میکروسکوپى ممکن است قدرت بارورى را دوباره برقرار کند. 

- داروها: داروهاى با نسخه مثل سولفاسالازین (که در درمان التهاب زخمى‌شوندهٔ روده بزرگ مصرف مى‌شود) و برخى استروئیدها ممکن است تعداد اسپرم را کاهش دهند. مارى‌جوآنا نیز مى‌تواند این اثر را ایجاد کند. 

- واریکوسل: این عارضه در مبحث واریکوسل توضیح داده شده است. برداشتن وریدهاى متسع شده تعداد اسپرم را افزایش مى‌دهد. 

- حرارت تولید اسپرم به درجه حرارت حساس است. در برخى موارد لباس تنگ مى‌تواند درجه حرارت بیضه‌ها را به‌‌قدرى افزایش دهد که باعث کاهش تعداد اسپرم شود. پوشیدن شورت مشت‌زنى و زیرشلوار گشادتر ممکن است مشکل را برطرف کند. 

- آسیب‌دیدگی: سابقهٔ ضربه قبلى یا پرتوتابى مى‌تواند باعث آسیب غیرقابل برگشت بیضه شود. 

- کمبود هورمون: در موارد نادر کاهش تولید تستوسترون مى‌تواند باعث کاهش تعداد اسپرم شود. گاهى مى‌توان این عارضه را با تزریق تستوسترون اصلاح کرد. 


ناتوانى جنسى 


ناتوانى جنسى در مردان به‌صورت عدمد توانائى در ایجاد یا حفظ حالت نعوظ مطلوب براى آمیزش جنسی، تعریف مى‌شود. تصور مى‌شد که ۹۰ درصد این مشکلات منشاء فراوانى دارند یعنى ناتوانى جنسى در اثر افسردگی، اضطراب، عدم اعتماد به نفس، یا در بسیارى موارد خستگى از شریک جنسی، ایجاد مى‌شود. در حال حاضر تصور مى‌شود که حدود نیمى از این موارد منشاء روانى دارند، و بقیه در اثر مشکلات عضوى ایجاد مى‌شوند. با مسن شدن جمعیت مردان این درصد بدون شک بیشتر خواهد شد. علل عضوى ناتوانى جنسى 


عوامل عضوى مسبب ناتوانى جنسى شامل تعدادى بیمارى عمومى مى‌شود که عبارتند از: بیمارى قند، سیفلیس، اعتیاد به الکل، بیمارى‌هاى تیروئید و هیپوفیز، وابستگى داروئی. هر عارضه‌اى که باعث کاهش سطح خونى هورمون مردانه (تستوسترون) شود، مى‌تواند منجر به ناتوانى جنسى گردد. اختلالات عروقى که به بروز ناتوانى جنسى کمک مى‌کنند عبارتند از: اتساع موضعى (آنوریسم) آئورت و ترومبوز لگنی. اختلالات عصبى‌اى که باعث بروز این عارضه مى‌شوند عبارتند از: تصلب متعدد (مالتیپل اسکلروز) و ضایعات نخاعی. داروهاى متعددى نیز در بروز ناتوانى جنسى مؤثر هستند که شایع‌ترین آنها عبارتند از: داروهاى ضدفشار خون، آرام‌بخش‌ها، ضداضطراب‌ها، و محرک‌هاى دستگاه عصبى مرکزى مثل آمفتامین‌ها. ناتوانى جنسى بعد از برداشتن پروستات از طریق پیشابراه (TURP) شایع نیست، ولى انزال رو به عقب (انزال به سمت مثانه) بروز مى‌کند. بالا رفتن سن به تنهائى باعث ناتوانى جنسى نمى‌شود اگرچه شدت انزال و تمایل جنسى در اواخر عمر کاهش مى‌یابد. 


درمان 


درمان بیمارى زمینه‌اى به‌ویژه اگر بیمارى قند باشد، ممکن است ناتوانى جنسى را اصلاح کند. اگر یک دارو مثل داروهاى ضد فشارخون مسبب آن باشد، تغییر آن اغلب مشکل را برطرف مى‌کند. به‌عنوان مثال داروهاى تحت عنوان ”مهارکنندهٔ آنزیم تبدیل‌کنندهٔ آنژیونانسین“ احتمالاً کمتر از اکثر داروهاى ضد فشارخون دیگر در عملکرد جنسى تأثیر مى‌کنند. در صورت ناتوانى جنسى طولانى مدت، انجام مشاوره با هر دو همسر ممکن است ضرورى باشد، زیرا اختلالات روانى جنسى مى‌توانند به مرور زمان بروز کنند. در موارد نادر تزریق تستوسترون ممکن است ناتوانى جنسى را معالجه کند. 


اخیراً داروى یوهیمبین (yohimbine)، که اغلب در میان داروهاى عامیانه براى مداواى بیمارى‌هاى مختلف یافت مى‌شود، به‌عنوان داروى مؤثر در برخى از موارد ناتوانى جنسى مورد تبلیغ قرار گرفته است. یوهیمبین یک محرک جنسى نیست ولى باعث اتساع عضلات برخى از عروق خونى مى‌شود. یوهیمبین ممکن است از همین طریق باعث نعوظ مطلوب آلت تناسلى گردد. در مورد استفاده از این دارو براى حل مشکل خود از پزشک نظرخواهى کنید. لطفاً از داروهاى آزمایش نشده‌اى که در برخى فهرست‌هاى راهنما ارائه شده‌اند (مثل عاج کرگدن، یا عصارهٔ بیضه‌هاى نهنگ)، پرهیز کنید. هیچ دلیل قاطعى براى مؤثر بودن این مواد وجود ندارد و استفاده از آنها لزوماً باعث کشتار غیرضرورى این حیوانات به خطر افتاده مى‌شود.

نوع مطلب : مطالب زناشویی، پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 25 اردیبهشت 1391
جمعه 9 آذر 1397 11:09 ق.ظ
Hi there, just wanted to say, I liked this blog post.
It was practical. Keep on posting!
یکشنبه 26 شهریور 1396 11:13 ب.ظ
Hi there great website! Does running a blog such as this take a lot
of work? I've absolutely no expertise in computer programming however I had been hoping to start my
own blog in the near future. Anyhow, should you have any ideas or techniques for new
blog owners please share. I know this is off subject but
I simply needed to ask. Thanks!
دوشنبه 30 مرداد 1396 06:39 ب.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords
but I'm not seeing very good success. If you know of any
please share. Thanks!
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:37 ب.ظ
I'll immediately seize your rss feed as I can't to find your email subscription link
or newsletter service. Do you've any? Kindly let me
know in order that I may subscribe. Thanks.
یکشنبه 15 مرداد 1396 08:02 ق.ظ
Hey there I am so excited I found your weblog, I really found you by mistake,
while I was searching on Aol for something
else, Anyhow I am here now and would just like to say
thank you for a remarkable post and a all round thrilling blog (I
also love the theme/design), I don't have time to read it all
at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I
have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic work.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
خرید عینک آفتابی به ما امتیاز دهید

Powered by WebGozar

Free PageRank Checker Future Google PR for bia2pix2pixmm.mihanblog.com - 3.05